Kā iegūt pašapziņu. Kā iegūt pašapziņu?
Labdien! Mans vārds ir Dace. Esmu 24 gadus veca, nesen precējusies sieviņa. Gribu lūgt padomu - kā iegūt augstāku pašapziņu. Zema pašapziņa ietekmēja manas attiecības ar vienaudžiem un attieksmi pret dzīvi jau skolā. Es bieži piedzīvoju grūtības iejusties jaunā grupā vai kolektīvā. Man likās, ka par mani domā sliktāk un pret mani izturas sliktāk, nekā pret pārējiem.
Tagad jūtu, ka zema pašapziņa ir par iemeslu arī strīdiem ar vīru manā pavisam nesen nodibinātajā ģimenē. Es bieži viņa rīcību uztveru pārāk emocionāli un saasināti. Man trūkst lielākas patstāvības un iekšējas apmierinātības ar sevi. Šķiet, ka manai dzīvei nav īpašas virzības un pietrūkst pozitīvisma. Arī darba dzīvē man pietrūkst pārliecības par sevi. Tas ietekmē gan darba rezultātus, gan attiecības ar kolēģiem, gan apmierinātību ar sevi un dzīvi kopumā.
Sarunās ar mammu saprotu, ka arī viņai ir zema pašapziņa. Mans tētis, savukārt, ir slims ar alkoholismu. Es zinu, ka augstāka pašapziņa piešķirtu kvalitāti manai dzīvei visās jomās.
Būšu neizsakāmi pateicīga, ja publicēsiet manu jautājumu, jo zinu, ka daudzas jaunas sievietes Latvijā nomoka šī pati problēma.
Ar cieņu,
Dace
Atbilde.
Tiešām šī problēma ir ļoti aktuāla gan sievietēm, gan vīriešiem. Bērni automātiski pārņem vecāku izjūtu par sevi. Ja vecāki jūtas nevērtīgi, tad arī bērni iemācās justies nevērtīgi. Līdzīgi, kā meitene kopē mammu, staigājot ar mammas augstpapēžu kurpēm, vai spēlējoties ar lellēm, meitene saka lellei to pašu un tieši tādā pašā intonācijā, kā mamma ir teikusi viņai. Ja tēvs ir alkoholiķis, tad meitenei ir ļoti trūcis tēva mīlestības un uzmanības. Līdz ar to vēlāk jaunas sievietes uzvedību nosaka pastiprināta vēlme pēc tēva mīlestības- viņa gaida no vīrieša tēvišķas rūpes un gādību, pārspīlēti asi reaģējot, ja vīrietis nav uzminējis viņas vēlmi. Ja vīrietis nav izdarījis kaut ko pa prātam, šī sieviete ātri sāk raudāt vai dusmoties, tā vietā, lai mierīgi palūgtu izdarīt to, ko viņa vēlas. Šī sieviete var saredzēt vīrieša attieksmi sliktāku, nekā tā patiešām ir. Citreiz ir otrādi– sieviete, kurai trūcis tēvs, izvēlas vīrieti, kurš viņai dara pāri un ilgus gadus to pacieš. Zemā pašapziņa darbojas ļoti stipri un precīzi: ,,Es neesmu tik laba, lai kāds mani varētu mīlēt. Agri vai vēlu mani pametīs.” Vecāku dzīves scenārijs tiek atkārtots.
Ko darīt?
Ir jācenšas mainīt dziļi mītošā neveiksminieces programma. Lai to izdarītu, ir nepieciešama Jūsu pašas griba un neatlaidība. Ļoti daudz var mācīties no cilvēkiem, kuri ir varējuši pārvarēt savu mazvērtību. Tādu cilvēku atbalsts Jums ļoti noderētu. Tāpat var palīdzēt tas, ja izdodas redzēt veiksmīga pāra attiecības un mācīties no tām. Būtu jācenšas mierīgi runāties ar vīru par jautājumiem, kas Jūs satrauc, cenšoties atrast abpusēji pieņemamus risinājumus. Vienmēr ir jācenšas turpināt meklēt risinājumus.
Viens no klupšanas akmeņiem ir tāds, ka cilvēki, kuri paši nemāk veidot attiecības, ļoti aktīvi propagandē savu neveiksmīgo dzīvi, tā it kā viņi būtu laimīgi. Piemēram, četras reizes šķīries un savus bērnus pametis vīrietis tiek pasniegts masu mēdijos kā iekšēji brīvs un pašapzinīgs cilvēks. Līdz ar to cilvēki, kuriem nekad nav bijis mīlestības, nezin, no kura īsti būtu jāmācās. Un var pievilināt viltus spīguļi, radot kārtējo neveiksmes apburto loku.
No sava darba psihoterapijā varu teikt, ka psihoterapija ir viens no veidiem, kā iegūt pietiekoši augstu pašvērtējumu.
Vēlot veiksmi, Dr. Andris Veselovskis. |
||||||||
|