Kā cīnīties ar vardarbību ģimenē.
Labdien! Mana kolēģe jau vairākus gadus cieš no emocionālas, reizēm arī fiziskas iespaidošanas un vardarbības.  Viņa paniski baidās no šī vīrieša... Kā būtu pareizāk viņai rīkoties, lai beidzot tiktu no viņa vaļā?
 
Viņa baidās, ka atņems viņas bērnus, ievietos krīzes centrā, baidās no tenkām... Viņa būtu ar mieru sūdzēt šo cilvēku tiesā, bet šī cilvēka arests taču nenotiks vienas dienas laikā....? Viņa ir domājusi arī par aizbraukšanu, bet aizbraukšana nozīmē zaudēt darbu, dzīvesvietu, tas nozīmē sākt visu no gala...
 
Iesakiet, lūdzu, ko viņai ieteikt? Zīlnieki taču šādām lietām nepalīdz?
Paldies!
 
 
 
                                         Atbilde.
 
      Šai sievietei būtu jāsaņem kompleksa palīdzība. Viņai būtu nepieciešama jurista, sociālā darbinieka, psihologa, psihoterapeita palīdzība. Būtu jāinteresējas par palīdzību vardarbībā cietušajiem. Var aiziet uz konsultāciju krīzes centrā. Var palīdzēt grupas vardarbībā cietušajiem, kurās ir dalībnieki ar pieredzi, kā tikt galā ar līdzīgām problēmām.
      Vairāk pastāstīšu par šīs problēmas psiholoģiskajiem aspektiem. Citas jomas nepārzinu. Atbildot uz šo jautājumu, būtu nepieciešami arī citu speciālistu viedokļi.
     
      Šī sieviete ir kļuvusi par upuri.
      Centīšos aprakstīt, kā upuris redz pasauli.
Viņa saredz, ka ir bezcerīgi kaut ko mainīt. Viņa domā, ka dara visu iespējamo lai kaut ko mainītu. Viņa sajūtas it kā atrastos varmākas-vīrieša varā. Sieviete cenšas izmainīt varmāku-vīrieti. Viņa cenšas izturēties pret vīrieti labi. Bet atkal un atkal viņš dara sievietei pāri. Nekas, ko viņa izmēģina, nestrādā. Sieviete atrodas emocionālā cietumā. Viņa ir iekalta neredzamās važās. Iespējams, ka šī sieviete netic, ka attiecības var būt savādākas. Vai arī viņa netic ka iepatiksies kādam labākam vīrietim. Sievietes-upura prāts paredz, ka viņai tiks darīts pāri arī turpmāk. Tā tas ir bijis arī agrāk- ģimenē, kurā sieviete ir augusi. ,,Tāda ir pasaule, taisnība nekad neuzvarēs.”-tā viņa domā.
 
      Kā psihoterapeits redz sievieti-upuri.
Psihoterapeits domā, ka šī sieviete no bērnības ir iemācījusies upura lomu. Viņas prāts ir ieprogrammēts atrast vīrieti-varmāku un veidot ar viņu attiecības. Lai to izmainītu, ir jāpalīdz sievietei kļūt pašapzinīgākai. Ir jāpalīdz pārtraukt izturēties kā upurim. Ir jāpalīdz izveidot labākas līdzvērtīgākas attiecības. Parasti šīs sievietes sliktu izturēšanos pret sevi uztver kā normālu. Jāpalīdz saprast, ka slikta izturēšanās ir nepieņemama. Ir jāveido attiecības, kurās partneri viens otru mīl un saudzē.
 
      Ko domā apkērtējie.
Daļa cilvēku nesaprot, kāpēc sieviete ļauj darīt sev pāri. Viņi domā, ka pārtraukt šādas attiecības ir ļoti vienkārši. Tas, ka sieviete turpina ļaut darīt sev pāri liekas pilnīgi absurdi.
Citi cilvēki uzskata, ka pie visa vainīgs ir varmāka-vīrietis un tādu vajag vienkārši piekaut vai nošaut.
 
      Lai izmainītu doto situāciju, sievietei ir jāatrod ceļš, kā izmainīties pašai. Ja viņa neizmainīsies pati, tad turpinās veidot atkarīgas attiecības līdz mūža beigām. Ir jākļūst stiprai, neatkarīgai. Domāju, ka daudzos gadījumos, ja sieviete to grib, tas ir iespējams.
 
                             Visu labu vēlot, Andris Veselovskis.

Tālr.: +371 29448680   |  Rīga, Maiznīcas 12-1 (skatīt karti)   |  Noteikumi

Vizītkarte Raksti un podkāsti Pieteikšanās Kolēģiem