Vitas jautājums par mīlestības jūtām pret psihoterapeitu.
Vita
 
Labdien. Esmu apmeklējusi psihoterapijas sesijas jau pusotru gadu. Visa mana dzīve ir izmalta krustām šķērsām. Ar psihoterapeitu esmu pilnībā apmierināta, bet terapijas pozitīvais efekts strauji saruka,    kad sapratu, ka man pret šo cilvēku ir parādījušās īpašas jūtas.  Esam to visu ļoti smagā ceļā izrunājuši jau ir pagājis vesels gads, bet es nespēju nodalīt divas ļoti svarīgas lietas un pieņemt šo cilvēku tikai un vienīgi kā speciālistu. Tieši šī iemesla dēļ esmu pārtraukusi terapiju, lai gan neesmu vēl atradusi pamatu zem kājām. Domāju, ka tā ir vienīgā iespēja kā es varētu atbrīvoties no šīm jūtām. Viņš man ir centies izskaidrot, ka tas ir kā neatņemama terapijas sastāvdaļa un, ka šīs jūtas ir maldinošas, jo patiesībā man ir pieticis kreņķu, kas ir iedragājuši manu iekšējo pasauli. Es nespēju saprast kāpēc ar prātu saprotot, ka šīs jūtas ir kā mirāža, es tik un tā nespēju no tām atteikties? Manī ir kaut kāds klikšķis un nespēju vairs atraisīties sarunā tik brīvi, kā pirms tam. Man tika piedāvāta iespēja nomainīt speciālistu, es to nespēju. Varbūt es kļūdījos pieņemot lēmumu pārtraukt terapiju vispār, varbūt tomēr, lai arī pašlaik ir neiedomājami grūti dabūt pār lūpām to, ko vēlos pateikt un pēdējās terapijas reizes vairāk paiet klusumā tomēr ir vērts saņemties un iet uz priekšu, turpināt terapiju. Bet kā lai pārvar sevī to barjeru runāt to, ko tajā brīdī vēlies pateikt. Kā lai pārvar to nedrošību, kauna sajūtu, kas burtiski nobloķē. Tas kokteilis ,kas ir bijis jāizdzīvo ir tēva garīgā slimība, uz kuru bija ļoti grūti A noraudzīties un justies bezspēcīgai, pusaudžu gados 2 reizes piedzīvotas izvarošanas un miglaini, bet saglabājušās atmiņas par bērnībā seksuālu izmantošanu, par laimi tie bija tika pieskārieni, bet ar to pietika, lai tas neizdzistu no atmiņas. Sakiet lūdzu vai šis dzīvesstāsts ir salabojams vai mana dvēsele, sirds un prāts kādreiz spēs atgūt garīgo līdzsvaru, pārliecību par sevi, es esmu aizmirsusi jau trīs gadus kā tas ir sajust rītdienu, gribēt, lai tā pienāk, kā tas ir justies atbrīvotai, pastāvīgi esmu saspringusi, kā tas ir justies droši, nezinu, jo nespēju atbrīvoties no trauksmes sajūtas. Esmu izgājusi antidepresantu kursu, kur ,lai es ņemu ticību, ka kādreiz atkal spēšu dzīvot normālu dzīvi? Ar cieņu.
 
 
 

 
 
                                                       Atbilde.
 
      Terapijas laikā pret psihoterapeitu rodas visdažādākās jūtas- dusmas, bailes, naids, mīlestība, seksuālas sajūtas, kauns... Psihoanalītiskajā terapijā tieši šo jūtu analīze dod ārstējošu efektu. Šo jūtu parādīšanās ir iespēja vislabāk iepazīt un saprast to, kas norisinās pacienta iekšējā pasaulē. Acīmredzot Jūsu terapijā nav izdevies šo iespēju izmantot Jūsu labā.
      Veiksmi terapijā parasti nosaka pacienta vēlme, neatlaidība iet terapijā, terapeita kvalifikācija, kā arī problēmas dziļums un smagums. Izlasot rakstīto, ir ļoti grūti saprast, kurš tieši faktors apstādināja veiksmīgu terapijas virzību uz priekšu. Jūs rakstāt, ka gribat atbrīvoties no šīm jūtām. Lai jautājumu risinātu tālāk būtu jāsaprot, kādēļ šo jūtu esamība Jūs tik ļoti nomoka. Vai Jums pašai šīs jūtas liekas nepieņemamas vai arī psihoterapeits nespēj tās pieņemt? Kāpēc Jums jāizjūt viņš kā speciālists? Kādēļ Jūs nedrīkstat just jūtas kā pret cilvēku? Šie ir ļoti svarīgi jautājumi, kurus nav iespējams analizēt, atbildot uz Jūsu jautājumu. Šos jautājumus ir iespējams analizēt kopā ar kvalificētu speciālistu.
      Bieži, sajūtot mīlestību vai seksuālas fantāzijas pret terapeitu, pacientes izjūt kaunu, ka notiek kas nepieņemams, bailes, ka sekss varētu tiešām notikt, bailes no nosodījuma, bailes no atraidījuma. Terapeita uzdevums ir palīdzēt saprast, ka pašas par sevi jūtas vai fantāzijas nevar nodarīt nevienam neko ļaunu. Seksuālas fantāzijas un sekss ir divas pilnīgi dažādas lietas. Protams, ka reāls sekss ar terapeitu nenotiks. Taču ir ļoti svarīgi runāt par tām reālajām jūtām, fantāzijām, kuras eksistē, jo šo jūtu analīze var palīdzēt saprast , kas notiek pacientes prātā, būt ar to, pieņemt to. Ļoti bieži, analizējot seksuālas fantāzijas, izrādās, ka paciente grib nevis seksu, bet grib justies pieņemta, pasargāta, saprasta, samīļota. Tātad atklājas pacientes bērnības aina, kurā ir trūcis mīlestības, maiguma, uzmanības. Jebkuram cilvēkam ir ļoti svarīgi saprast savu bērnību un apzināties tos notikumus, kurus nav bijis iespējams apzināties toreiz. Mīlestības jūtu, seksuālu fantāziju analīze terapijā var dot ļoti labus rezultātus.
      Jūsu konkrētajā gadījumā domāju, ka veiksmīga psihoterapija ir iespējama. Precīzāku prognozi ir iespējams dot tikai konsultējoties ar speciālistu un izpētot situāciju dziļāk. Seksuāla izmantošana bērnībā, izvarošanas, psihiski slims tēvs- tā ir ļoti smaga pagātnes bagāža, kuru būtu nepieciešams sakārtot tā, lai tā pēc iespējas mazāk traucētu dzīvot tālāk. Terapijai ir jābūt ilgstošai.
 
                                               Vēlot veiksmi, Dr. Andris Veselovskis.

Tālr.: +371 29448680   |  Rīga, Maiznīcas 12-1 (skatīt karti)   |  Noteikumi

Vizītkarte Raksti un podkāsti Pieteikšanās Kolēģiem