Greizsirdības problēma. (DELFI SIEVIETĒM 12.2005)
Labdien!
Man vairs nav spēka cīnīties ar sava civilvīra (vārdu mainīšu - Māris) greizsirdību, es sāku uzskatīt to jau par slimību. Mēs iepazināmies internetā brīdī, kad abiem bija ģimenes. Mīlestība bija no pirmās tikšanās reizes klātienē, kura nav pazudusi, bet tikai palikusi vēl stiprāka (kopā dzīvojam 1,5 gadu). Viss mums būtu burvīgi, plānojam apprecēties un bērniņu, bet ik pa brīdim notiek lieli strīdi dēļ greizsirdības. Es neesmu viņam ne reizi izmainījusi un arī netaisos, jo esmu atradusi to, ko meklēju t.i. viņu - to īsto (to es viņam esmu teikusi neskaitāmas reizes). Iepriekšējā laulībā (13 gadi) es izmainīju vīram pēdējos gadus par ko pastāstījusi Mārim un viņš man nemitīgi to pārmet. Esmu neskaitāmas reizes teikusi, ka tev nav nekādas darīšanas par manu pagātni, kas bija līdz tevīm, bet viņš to visu nespēj izmest no prāta. Viņš redz dažādus sapņus, kur es esmu kopā ar citiem vīriešiem. Pat mums kopā mīlējoties, viņš redz vēl trešo gultā! Kā lai ar to visu murgu cīnās, esmu izmisumā, esmu pat gatava izšķirties, lai nebūtu tas vairs jāklausās, tikai zinu vienu, ka to nespēsim mēs abi pārdzīvot, jo ļoti spēcīgi mīlam viens otru! Tāpēc es griežos pie Jums pēc palīdzības, ko tādā situācijā var līdzēt? Piebildīšu vienīgais to, ka septembrī viņš sāka iet jūrā uz nedēļu un mājās ir tikai vienu nepilnu dienu, kurā norisinās atkal strīdi par greizsirdību, kaut gan es viņam neesmu devusi ne vienu reizi iemeslu man neticēt. Kā lai viņu pārliecina par savām patiesajām jūtām pret viņu un vēlēšanos dzīvot mierīgu dzīvi?
Ar cieņu un cerībā uz palīdzību - Daiga.
Atbilde.
Greizsirdība normālā daudzumā sargā, lai attiecībās neieiet kāds trešais. Taču emocionālu problēmu gadījumā, greizsirdība pieaug un kļūst pārmērīga. Ja greizsirdība ir uzmācīgu domu līmenī, tad iespējams tā ir neirozes izpausme. (Vīrietim uzmācas domas, ka civilsievai ir mīļākais, bet viņš cenšas šīs domas atvairīt, dzīt prom, taču tās nāk atkal un atkal. Vīrietis saprot, ka šīs domas nav pareizas.) Ja vīrietis ir pārliecināts, ka civilsievai ir mīļākais, un tas neatbilst īstenībai, tad iespējams tie ir murgi- ļoti dziļš psihisks traucējums. Tikai psihiatrs vai psihiatrijā apmācīts psihoterapeits spētu izvērtēt, cik dziļa problēma ir šajā konkrētajā gadījumā. Būtu jāsaprot, ko nozīmē vārdi: ,,...mīlējoties, viņš redz vēl trešo gultā.” Raksta autore to ir sākusi uzskatīt par slimību- tas ir pietiekošs pamats tam, lai vērstos pie speciālista pēc palīdzības un saprastu, kas tad īsti notiek. Vai tā ir slimība, vai nav, un, ko ar to var darīt?
Ja cilvēki nespēj pārdzīvot šķiršanos, tas liecina par savstarpēju atkarību. Tādā gadījumā attiecības satur atkarība- milzīgas bailes palikt vienam. Sabiedrībā bieži par mīlestību tiek nosauktas atkarīgas attiecības. Tāpēc ir radies maldīgs priekšstats, ka mīlestība nodara sāpes. Tieši otrādi - mīlestība dziedē. Un šajā gadījumā, jo lielāka būtu vīrieša mīlestība, jo vairāk viņš varētu pieņemt savu civilsievu. Un otrādi, jo mazāk cilvēks var pieņemt otru, jo mazāk tur ir mīlestības.
P.S. DELFU lasītāji bieži ir sašutuši, ka nedodu konkrētus padomus.
Tā arī ir- konkrētus padomus nedodu. Jo nav iespējams izrakstīt zāles cilvēkam, par kuru zināms tikai tas, ka, piemēram, ir paaugstināta temperatūra. Tādēļ atbildes ir izplūdušas, vedinot cilvēkus domāt par to, kas ar viņiem notiek.
Sapratnei par sevi ir dziedējošs spēks.
Ar cieņu, Dr. Andris Veselovskis.
|
||||||||
|